Občasné úvahy
o veciach okolo nás
Tak sa nám začalo vysielanie súťažnej série Supertelo a tvorcovia sa vyjadrili, že to nie je reality show ale súťaž. Čo je potom ale "reality show"? Big Brother, Vyvolení, Superstar a Mojsejovci áno a Supertelo už nie? Nuž, neviem, ale napokon je asi jedno, ako to nazveme. Máme tu skrátka televízny program, v ktorom sa stretáva skupina ľudí, aby bojovali o milión korún.

SuperteloKoľkokrát sa začínal vysielať v našich televíziách podobný formát, zaujala ma jedna vec. Vždy sa tam našli kandidáti, ktorí tvrdili, že to tam roztočia, že s nimi bude strašná sranda a podobne. Keď sa však vysielanie prevalilo do ďalších častí, veľa vody nenamútili. Zakaždým som rozmýšľal, čím to je. Je to tak zostrihané, nedostanú potrebný priestor? Naozaj sú v realite vtipní, spoločenskí a priateľskí a televízia z nich urobí nemastných-neslaných bulov povaľujúcich sa na pohovkách a posedávajúcich fajčiac na priedomí? Alebo ich správanie prudko zmení zmena reality a prítomnosť kamier? Alebo je pravda jednoduchá - sú nudní, ale nechcú si to priznať?

Preto som sa tak trochu tešil na Supertelo. Tej súťaže sa totiž konečne zúčastňuje niekto, koho poznám. A nielen ja. Dobre ho pozná celá dedina, kde žije. Všetci vedia, že Janto Mäsiar je "klasik", človek, s ktorým je zábava, v prítomnosti ktorého sa cítite dobre a uvoľnene. Jednoduchý človek v jednoduchom prostredí, živiaci sa poctivou, namáhavou prácou poľnohospodára, starajúci sa o svoju rodinu. Takže teraz sa ukáže, ako to je. Uvidím, čo s ním urobí štáb, réžia, strihači a vôbec celý ten stres okolo nakrúcania!

Dnes bolo odvysielané prvé Supertelo, kde sa predstavovali súťažiaci a mne osobne sa začína vyjasňovať. To, čo som vzhliadol, bol nezostrihaný charakter, neskreslená povaha. Hláška "takže mojím chlebíkom sú vlastne fekálie" korešponduje s jeho charakteristickým vtipkárskym prejavom v bežnom živote. Nepostrehol som žiadne skreslenie reality ani jeho identity. Je to on - Janto, ako ho poznám. Aj jeho úvodný rozhovor na www.supertelo.sk ho vystihuje. Keď si preklikáte všetkých súťažiacich, musí vám udrieť do očí jeho odlišnosť. U ostatných sú to stručné odpovede na mnoho otázok, u neho obsiahle odpovede na otázky v menšom počte. Jeho "ukecanosť" sa nezaprela.

V tejto chvíli, samozrejme, neviem, ako bude Supertelo pokračovať, ale jedno je isté. Zatiaľ som nepostrehol žiadnu manipuláciu ani skresľovanie. Vyzerá to tak, že ľudia sa v týchto reality show či súťažiach prezentujú sami a vyhovárať sa na štáb a účelové zostrihy nie je na mieste.

Tak sa drž, Janto! Nech ti to vyjde! A snaž sa, lebo ani o jednom z vás sa nedá povedať "nemastný"!

js - aha 06.10.2006


Vtip na záver: Príde babka do obchodu. Chce ukázať na jablká, ale má krivý prst, a tak nechtiac zamieri na prezervatívy.
- Nože mi dajce dve kilečká, mladý pánko.
- Prepánajána, babka, dve kilá? A vo vašom veku? Čo s tým chcete robiť?
- No víš, mój radosný...
Ďalej
Diskusia k téme:
coo   ( jerry )


Internet prehľadávame cez :: Google

Môžete poslať odkaz na túto stránku svojim známym, ak si myslíte, že by ich mohla zaujímať:

Od koho:
Komu:
Predmet:  
Text:
Posielam zaujímavý link: http://aha.sk/uv/?Article=supertelo.jan.masiar

aha.sk :: Internet na tri písmená