Občasné úvahy
o veciach okolo nás

Nešťastní bedári.


Slovenskí sudcovia podľa Nového Času podajú žalobu na Slovenskú republiku. Ich mzdy sú podstatne nižšie ako platy sudcov na Špeciálnom súde. Ich platy sú nižšie asi o 100.000,- korún mesačne. Zachvátila ma hrôza pri predstave, že by aj moja mzda bola nižšia o 100.000,-. Preto sa im vôbec nečudujem. Priemerný človek z toho predsa nemôže vyžiť!

Priemerná mzda nestačí nikomu.


Dosahuje sa vyšší príjem vyšším hlasom?

Pojem "mzda" bol v poslednom čase skloňovaný najmä lekármi. Nuž, Slovensko sa vyvíja, nastupujú sudcovia. Ďalší diskriminovaní, chudobní občania. Chcel by som vám teda, milí moji študovaní bedári, niečo povedať:
Žijete na Slovensku. Priemerná mzda v tejto krajine je, a ešte určite dlho bude nižšia, ako v západnej Európe alebo USA. Ak by sa priemerný občan pokúšal zvyšovať si svoj príjem takým spôsobom ako vy, čiže neustále vykrikovať, že na svete existuje niekto, kto má vyšší plat ako on, určite si viete predstaviť, ako by to dopadlo. Lebo ak by zvýšili mzdy všetkým, klesla by hodnota meny a boli by sme tam, kde sme boli predtým. Vy nie ste takí nevedomí, aby ste to netušili. Skôr by som povedal, že to dobre viete. Teda to, že váš plat môže mať vyššiu hodnotu u nás len vtedy, ak ho zvýšia len vám a ostatným nie. To všetko sa pokryje z príjmov štátu, čiže z peňazí ostatných pracujúcich tejto krajiny. Musíte teda vedieť, že vaša mzda sa môže zvýšiť len na úkor ostatných. Napokon, dokazujete to aj tým, že požadovaný príjem často vyjadrujete v násobkoch hodnoty, ktorou je priemerná mzda na Slovensku. A tak vás chcem slušne, ale dôrazne požiadať: upokojte sa! Aj my ostatní sa chceme mať lepšie. Ani my nie sme spokojní so svojimi príjmami. To máme všetci ísť do ulíc alebo žalovať Slovensko? Nie. To by ste nevideli radi. Lebo viete, že vaša metóda má účinok len vtedy, ak sa k nej neuchýli väčšina. Neviem odkiaľ a z čoho vychádza vaše presvedčenie, že si zaslúžite viac peňazí ako obyčajný, často "len" manuálne pracujúci človek, ale je pomerne zvrátené. Nehovorte, že ste nedocenení pred ľudmi, ktorí sú ešte nedocenenejší. Veď to je otvorený výsmech! Ľudia by radi verili, že sudca tu je na to, aby bránil právo a spravodlivosť a lekár na to, aby zachraňoval zdravie a životy. Miesto toho však neustále počuje len "Dajte nám viac! Nás nezaujíma, že vy sami viac nemáte! My chceme toľko ako majú inde!" Milí nadľudia, nechcete mať radšej toľko, ako majú vaši kolegovia v Etiópii alebo v Afganistane? Prečo nie? Veď tomu sa hovorí rovnosť a spravodlivosť, nie?

js - aha 06.05.2007


Vtip na záver: Príde babka do obchodu. Chce ukázať na jablká, ale má krivý prst, a tak nechtiac zamieri na prezervatívy.
- Nože mi dajce dve kilečká, mladý pánko.
- Prepánajána, babka, dve kilá? A vo vašom veku? Čo s tým chcete robiť?
- No víš, mój radosný...
Ďalej
Diskusia k téme:
plat?   ( lekár )
Porovnanie   ( nie som lekar )
Su na to historicke dovody   ( blazzter )
Úplatok/plat   ( úradníčka )
keby aspon nieco vedeli   ( slovac )
Prečo sa mám obetovať?   ( Chirurg )
re Chirurg   ( občan Brycht )
Presne, Tomi!   ( Mig21 )
Je to jednoduché   ( Tomi )
Len kto vás bude liečiť, keď odídeme do cudziny, pán autor?!!   ( Chirurg )
20 percent   ( Brmbolec )
Som zvedavá   ( Jana )
Nenazranci   ( Brmbolec )


Internet prehľadávame cez :: Google

Môžete poslať odkaz na túto stránku svojim známym, ak si myslíte, že by ich mohla zaujímať:

Od koho:
Komu:
Predmet:  
Text:
Posielam zaujímavý link: http://aha.sk/uv/?Article=priemerna.mzda

aha.sk :: Internet na tri písmená