Občasné úvahy
o veciach okolo nás

Koho zaujíma kontroverzná Nora a Braňo Mojsej.


Zaujímavé je, že doména www.mojsejovci.sk k dnešnému dňu nie je naplnená obsahom

Na Slovensku snáď niet človeka, ktorý by nepoznal túto kontroverznú dvojicu. Hoci reality show Mojsejovci bola odvysielaná televíziou Markíza už dávnejšie, ich mená sú ešte aj dnes pre bulvárne periodiká tým najvýnosnejším artiklom. Prečo je táto dvojica taká populárna a čo na nej ľudia vidia? Čo núti také množstvo Slovákov zastaviť kolotoč prepínania televíznych kanálov vždy, keď sa objavia na obrazovke a siahnuť v obchodoch po tlačovinách, ktoré ich nasadili na titulnú stránku?

Prečo sú Mojsejovci takí sledovaní a kým vlastne?Keď sa Braňo a Nora objavili na obrazovkách v ich prvej reality show, málokto tušil, že divákov zaujmú viac, ako samotní súťažiaci. Hoci oni sami ako úplne neznámi ľudia neboli zo začiatku tým hlavným lákadlom, čoskoro sa ukázalo, že silným magnetom nesporne sú. Odvtedy na nich odznelo celé more protichodných názorov, od toálneho odsudzovania až po bezhraničný obdiv. Médiá pochopili, že sú perfektne predajným tovarom a ponúkajú ich tak často, až sa to zdá byť neúnosné. Ale národ sa nimi zjavne nepresýtil. A tak sa na Markíze rozbehla nová show "Nora a Braňo", kde jej dvaja aktéri vyjadrujú svoje názory na čokoľvek, čo upútalo ich pozornosť.

Kto sleduje Mojsejovcov?Motivácia divákov a čitateľov je rôzna. Rozdelil by som ich do týchto skupín:

- Fanatickí fanúškovia
- Priaznivci
- Ľahostajní
- Pozorovatelia
- Kritici
- Dokonale zhnusení

Fanatickí fanúškovia sú pre mojsejomániu nesmierne dôležití. Nie však preto, že posielajú do televízie SMS-ky, alebo že by tvorili finančne najvýznamnejšiu časť odberateľskej obce, ale preto, lebo priťahujú pozornosť ďalších skupín, hlavne kritických. Telefonáty do televízneho štúdia, v ktorých odznieva nadšené "Ste úžasní a obdivujem vás", vyťahuje do úsmevu občas aj kútiky samotných moderátorov. Celé húfy ľudí sa v práci na druhý deň po odvysielaní zabávajú práve na tomto.

Priaznivci sú tichšou a nenápadnejšou skupinou. Obdivujú najmä úprimnosť a priamosť Mojsejovcov, negatívne vlastnosti im tolerujú alebo úplne prehliadajú.

Ľahostajní sú skrátka ľahostajní. Mojsejovci im môžu byť ukradnutí.

Pre pozorovateľov sú Mojsejovci a celé dianie okolo nich veľmi vďačným objektom bádania. Vynášajú na svetlo zaujímavé psychologické javy.

Kritici sú ľudia, ktorým Braňo a Nora jednoducho ležia v žalúdku. Irituje ich arogantné správanie a spôsob, akým sa vyjadrujú. Dráždia ich aj obdivovatelia, ktorí sú na druhej strane spektra.

Dokonale zhnusení sú tí, ktorí by medzi divákov a čitateľov sledujúcich Mojsejovcov radšej ani nepatrili. Ale zvedavosť typu "čo poburujúce uvidím" im nedovolí tento fenomén ignorovať. Priaznivcov považujú za hlupákov a fanatickí obdivovatelia ich privádzajú do nepríčetnosti. Tu dochádza k zaujímavému paradoxu. Hoci Mojsejovcov nemajú radi, sledujú ich a tým vlastne dávajú zarobiť im aj producentom.

Všetky tieto skupiny sú poznačené spoločným javom. Veľká časť ľudí, ktorí Mojsejovcov sledujú, sa hanbí k tomu priznať. Určite to poznáte zo svojho okolia, alebo k nim dokonca sami patríte. Príde na nich reč a zrazu ich nikto nepozerá, nikto o nich nečíta, ale každý o nich podozrivo veľa vie. Je to spôsobené tým, že sa nad nimi vznáša neviditeľný oblak zvláštnosti, s ktorou sa väčšina ľudí odmieta stotožniť. Takto vlastne vzniká akási mojsejofóbia - strach, že si o vás ostatní pomyslia, že s Mojsejovcami sympatizujete. V prípade fanúšikov a priaznivcov ide, samozrejme, o utajovanie reality.

Čo na nich ľuďom prekáža.Hoci samotní Mojsejovci sa vyjadrujú, že problémom je ľudská závisť, dovolím si nesúhlasiť. Problémom bude skôr spôsob, akým sa prezentujú. Nie je hanba byť bohatým, ani sa k tomu priznať (Mojsejovcom sa zdá, že ľuďom prekáža toto). Ale neustále na to upozorňovať, pri každom kuse odevu vyhlásiť kúpnu cenu, zverejňovať počet plaviek či topánok je trochu zvláštne. Ak na to niekto má, nie je divné, že si tak dobre pamätá všetky tie ceny? Takto to skôr pôsobí dojmom exhibicionizmu ako nenútenej prezentácie svojho životného štýlu.

Ďalším tŕňom v oku diváka je štýl, akým majú Mojsejovci zariadený byt. Je na hony vzdialený od štandardného vkusu bežného smrteľníka a väčšna z nás by si takto bývanie nezariadila, ani keby nám za to doplatili. To však samo osebe nie je ešte slovom do bitky. Nech si každý býva ako chce. Zlom nastáva vo chvíli, keď sa pani Mojsejová začne prezentovať ako znalkyňa dobrého vkusu a kritizovať vkus iných.

Arogancia, s akou vystupuje Nora, je ďalší problém. Najmä reakcie na kritiku, ktorým chýba takt a niekedy aj súdnosť. Zarážajúci bol napríklad spôsob, akým sa osopili kedysi vo svojich mediálnych začiatkoch na psychológa reality show, ktorý dohliadal na súťažiacich. Nevyberaným spôsobom mu vyčítali, že sa do relácie dostali psychicky labilní jedinci. Zjavne si neuvedomili, že im sledovanosť zvyšujú práve neštandardné psychické prejavy - vrátane ich dvoch.

Nezanedbateľným problémom sú aj hranice ich úprimnosti, ktoré sa občas presunú až do netaktnosti. Nie však vtedy, keď je niekto negatívne úprimný k nim. Vtedy presne vedia, kde a ako ich prekročil.

Čo sa na nich ľuďom páči.Nesporne to je priamosť a úprimnosť, ktorá dokonca niekedy zostane v medziach slušnosti. Povedia rovno, čo si myslia, bez ohľadu na to, či im to pomôže alebo uškodí.

Občasný zmysel pre humor - hlavne u Braňa. Niekedy mu to skrátka vyjde.

Priama sebakritika Braňa v určitých oblastiach.

Sú draví. Vedia, ako zarobiť a aspoň čiastočne si realizovať svoje sny. Úspešne sa dostali do médií, Braňo sa trošku uplatnil aj po hudobnej stránke.

No a napokon, Kusaj.

Takže...Mojsejovci sú ľudia, ktorí majú pozitíva i negatíva. Málokto z nás by asi chcel byť ako oni, takže vzormi zrejme nebudú. Nie sú so svojimi prejavmi ani jedineční, určite poznáte ľudí z okolia s podobným správaním. Ale im sa to podarilo predať, čo ostatným nie. Nerozumiem ich obdivovateľom, ale usmievam sa aj nad soptiacimi odporcami. Mojsejovci jednoducho prerazili do médií a ak chcete, viete sa na tom pobaviť. Nikto predsa od nás nechce, aby sme s nimi súhlasili alebo ich obdivovali. Hlavne sa však prestaňme hanbiť za to, že ich počujeme a vidíme.
js - aha 20.06.2006


Vtip na záver: Príde babka do obchodu. Chce ukázať na jablká, ale má krivý prst, a tak nechtiac zamieri na prezervatívy.
- Nože mi dajce dve kilečká, mladý pánko.
- Prepánajána, babka, dve kilá? A vo vašom veku? Čo s tým chcete robiť?
- No víš, mój radosný...
Ďalej
Diskusia k téme:
mora   ( petroll )
aristokrat konzum howno   ( petroll )
mora kunda pes   ( horacek )
Kapor na hovne   ( Gusto )
pridrbanci   ( ibina0000 )
Eleonóra, ozvěte se prosím...   ( Jaromir Mašek )
Neni cesty zpet   ( palo )
brano si borec   ( monako40 )
  ( monako40 )
debil a tučna krava   ( zu )
debil   ( debil )
Mame Vas radi...   ( Karolina )
JOJ   ( OBM )
buksik   ( atacand )
STE SUPER   ( Anezka )
NORIKA   ( JOZKA )


Internet prehľadávame cez :: Google

Môžete poslať odkaz na túto stránku svojim známym, ak si myslíte, že by ich mohla zaujímať:

Od koho:
Komu:
Predmet:  
Text:
Posielam zaujímavý link: http://aha.sk/uv/?Article=mojsejovci

aha.sk :: Internet na tri písmená