Občasné úvahy
o veciach okolo nás
Pár posledných dní sa na rádiu Expres točí dookola jedna skladba. Autorom je Meky Žbirka a zložil ju vraj na základe stávky, čuduj sa, svete, za 24 hodín! Jediný deň mu stačil na tento úžasný počin a spomínané rádio sa pýši tým, že skladba bola zložená exkluzívne preň.

Meky Žbirka a jeho super výkonNevdojak sa tak zamýšľam nad tým, kto a prečo toto celé vymyslel. Podľa môjho (uvedomujem si, že tentoraz veľmi drzého) názoru je táto skladba z hudobného hľadiska úplná katastrofa. Zjavne sa radí medzi celú sériu zhudobnených detských riekaniek, akých má Meky Žbirka na konte celú hromadu. Nechcem týmto znevažovať jeho výkony a zásluhy na vývoji slovenskej hudby, pretože má na konte aj veľmi kvalitné a dobre prepracované skladby. Kto však pozná jeho tvorbu, musel si všimnúť, že jeho tvorba je popretkávaná takými zvláštnymi, hudobne veľmi jednoduchými dielkami, ktoré znejú, akoby ste si za základ zobrali detskú veršovačku a pokúsili sa ju zhudobniť. No a teraz sa nám narodila ďalšia z nich a rádio Expres ju vyzdvihuje na piadestál, kam asi nepatrí. Rozmýšľam, či to mala byť reklama na rádio Expres alebo na Mira Žbirku. Som však presvedčený, že ani jednému ani druhému na imidži nepridáva.

Musím priznať, že po textovej stránke to zlé určite nie je, je v tom určitá poetika i myšlienka, ale celé to vyznieva skutočne rozpačito. Jeho fanúšikov nabetón nahnevám, ale trúfam si tvrdiť, že čosi takéto by som sám splodil nie za 24 hodín, ale za 240 minút vrátane dvojhodinovej cesty do štúdia a hodinovej afterparty. A to som len hudobný amatér, ktorý kedysi pred 13 rokmi trochu hral na gitare a nikdy nevedel poriadne chytiť efko. Hovorím si: no čo, keď už hudba nevyšla, tak aspoň text. Aké však bolo moje prekvapenie, keď som sa na stránkach rádia Expres dozvedel, že autorom toho textu je Ján Štraser. Takže celé úchvatné 24-hodinové dielo Mira Žbirku je vlastne len samotná hudba. Beriem preto späť svojich 240 minút a skracujem na 204. Čiže 120 minút cesta do štúdia, 24 minút na spískanie skladby a 60 minút na afterparty. Keď si toto celé uvedomujem, opäť mi na myseľ prichádza myšlienka, ktorá nie je ani nová ani originálna, a to, že keď ste už raz na Slovensku slávni, môžete si dovoliť hocijako mizerný výkon a nič sa nedeje. Chválospevy fanúšikov na túto skladbu na Exprese vám to potvrdia. Čo by dal za to taký Michael Jackson, keby žil v našej krajine, no nie?

Meky Žbirka síce nie je môj hudobný idol, ale mám ho celkom rád. Myslím, že je dobrý muzikant a občas celkom vtipný zabávač. Ale táto jeho skladba akoby patrila do tej druhej kategórie.
js - aha 03.12.2006


Vtip na záver: Príde babka do obchodu. Chce ukázať na jablká, ale má krivý prst, a tak nechtiac zamieri na prezervatívy.
- Nože mi dajce dve kilečká, mladý pánko.
- Prepánajána, babka, dve kilá? A vo vašom veku? Čo s tým chcete robiť?
- No víš, mój radosný...
Ďalej
Diskusia k téme:
Meky forever!   ( zlobor )


Internet prehľadávame cez :: Google

Môžete poslať odkaz na túto stránku svojim známym, ak si myslíte, že by ich mohla zaujímať:

Od koho:
Komu:
Predmet:  
Text:
Posielam zaujímavý link: http://aha.sk/uv/?Article=meky.miro.zbirka

aha.sk :: Internet na tri písmená