Občasné úvahy
o veciach okolo nás
Študentka Hedviga Malinová tvrdí, že 25. augusta v Nitre ju po ceste do školy fyzicky napadli dvaja mladíci. Vyšetrovatelia postupne dospeli k záveru, že si to celé vymyslela, zrejme z dôvodu, aby ju zhovievavejšie posudzovali na skúške, na ktorú mala práve namierené. Ona však stále trvá na tom, že ju prepadli, zbili a popísali jej odev protimaďarskými výrokmi. Prípad vyvolal rozhorčené reakcie zahraničia, najmä v Maďarsku.

Možnosti rozuzlenia kontroverzného prípadu1.) Hedviga hovorí pravdu a polícia zmanipulovala vyšetrovanie
2.) Hedviga klame a celé to zinscenovala od začiatku až do konca
3.) Hedviga čosi tají a zinscenovala to len čiastočne
4.) Hedviga má naozaj vážny výpadok pamäte a svojimi popletenými výpoveďami vyvolala u vyšetrovateľov také silné pochybnosti, že sa nechali strhnúť nesprávnym úsudkom a napasovali dôkazy do roviny, ktorá vyhovuje ich predstave.

1.) Hedviga hovorí pravdu a polícia zmanipulovala vyšetrovanie

Do takej rozsiahlej manipulácie by muselo byť zapojené množstvo ľudí - vyšetrovatelia, výkonné zložky polície, grafológ, lekári a iní experti. Museli by dodatočne naniesť Hedvigine sliny na obálku, expert skúmajúci obálku by musel zmanipulovať expertízu nalepenia známky, blúzku by musel niekto vyprať. Lekársky posudok súdneho znalca by bol tiež zmanipulovaný. Vyšetrovateľ by bol musel zaprotokolovať falošnú výpoveď Hedvigy, že telefonovala, alebo by Robert Kaliňák uviedol o tom nesprávne informácie.

Aby k prepadu došlo, museli by byť aj napriek zmanipulovaným dôkazom splnené aspoň tieto málo pravdepodobné podmienky:

V čase, keď obyčajne miestom údajného prepadu prechádza množstvo ľudí do práce či do školy, sa nevyskytnú žiadni očití svedkovia. Páchatelia riskujú útok za bieleho dňa na frekventovanom mieste a otvorenom priestranstve. Slovenskí útočníci napíšu na blúzku DUNAI namiesto DUNAJ a SK namiesto SR. Hedvigine doklady niekto nájde a pošle jej ich, ale teraz nechce svedčiť, alebo ich pošľú samotní útočníci. Hedviga má výpadok pamäte napriek tomu, že žiadny z lekárov nekonštatoval otras mozgu.

2.) Hedviga klame a celé to zinscenovala od začiatku až do konca

Tu zostáva záhadou, kto ju fyzicky napadol, lebo pre poranenia je viacero svedkov a jedna (aj keď nie bezvýhradne presvedčivá) fotografia. Všetko ostatné by bolo vysvetliteľné motívom pokusu o zhovievavejší posudok jej nadchádzjúcej skúšky.

3.) Hedviga čosi tají a zinscenovala to len čiastočne.

Akoby ju ktosi naozaj fyzicky napadol, ale ona z nejakých dôvodov nechce povedať celú pravdu. Je všeobecne známe, aké problémy má napríklad taká znásilnená žena (netvrdím, že je to teraz práve tento druh napadnutia, aj keď údajne prišla o pančušky) s oznámením prepadu na polícii a aký má strach zo zverejnenia.

4.) Hedviga má naozaj vážny výpadok pamäte a svojimi popletenými výpoveďami vyvolala u vyšetrovateľov také silné pochybnosti, že sa nechali strhnúť nesprávnym úsudkom a napasovali dôkazy do roviny, ktorá vyhovuje ich predstave.

Pravda býva často niekde uprostred. Čo ak Hedvigu naozaj napadli, ale priebeh bol iný? Čo ak výpadky pamäte dopĺňa dohadmi a zúfalo sa zamotáva? K prepadu by potom skutočne došlo, útočníci by ju vyzlečením pančušiek chceli vydesiť, trebárs by ju nezvalili na zem a nezašpinila by si blúzku. Prinútili by ju blúzku si vyzliecť a napísať si na ňu protimaďarské heslá samu. Neskôr po vypočúvaní by zistila, že doklady si zabudla doma a že jej ich neukradli. Aby si neprotirečila vo výpovediach polícii, ktorú už aj tak dosť roztrpčila svojou zmätenosťou, rozhodla sa pre malý podvod a poslala si ich poštou. Tým si však zavarila ešte viac, atď. Akokoľvek sa táto možnosť zdá byť špekulatívne vševysvetľujúca, vylúčiť ju zrejme nemožno. Bol by to asi ten najlepší prípad, z ktorého by relatívne so cťou mohli výjsť obe strany - Hedviga i polícia. Pravda však málokedy zohľadňuje eleganciu a častokrát sa uberá vlastnou, nie príliš vábnou cestou. A čo je najhoršie, nikdy sa nestáva jasnou a nespochybniteľnou a necháva väčšie či menšie pochybnosti aj do budúcnosti.

Ale čo my s tým?

Domnievam sa, že tu je dôležité uvedomiť si jednu vec. Či je podvodníkom vystrašená študentka alebo sa dvaja výrastkovia stali útočníkmi, nikto z nich nereprezentuje maďarský ani slovenský národ. Ak sa Hedviga uchýlila k podvodu, neznamená to, že všetci Maďari sú podrývači. A ak sú naopak vinní dvaja Slováci, neznamená to, že všetci Slováci nenávidia Maďarov a chcú ich mlátiť. A keby sa toto celé dokonca ani len doteraz vôbec nebolo stalo, môže sa to stať zajtra alebo pozajtra. Vždy tu budú vystrašení ľudia vymýšľajúci si falošné obvinenia, aj agresívni jedinci podnecujúci národnostnú neznášanlivosť. Je však chybou vyhlasovať ich za reprezentatívnu vzorku národa. Tou sú, naopak, politici, ktorí by sa niekedy mohli správať aj kultúrnejšie. A to platí pre SNS, ako aj pre SMK. A v neposlednom rade, a to si neodpustím: je vrcholne trápne, keď maďarskí politici slovenskú vládu dookola vyzývajú k dištancovaniu sa
od extrémizmu napriek tomu, že sú od nej priam zasypávaní jednoznačnými vyhláseniami odsudzujúcimi nacionalistické činy. Keď nás k ráznym opatreniam vyzýva krajina, kde mávanie protislovenskými transparentami na štadiónoch nie je trestným činom.

Maďari a Slováci žijú na juhu Slovenska bok po boku, denne sa stretávajú, vychádzajú spolu tak, ako to len ľudia spolu dokážu. Uvedomujú si svoju odlišnosť, ale aj to, že človek je v prvom rade človekom. Bolo by dobre, keby im už politici zo severu i z juhu prestali do toho kvákať.

Predchádzajúce: Chronologická genéza prípadu a s ním súvisiacich udalostí

js - aha 18.09.2006


Vtip na záver: Príde babka do obchodu. Chce ukázať na jablká, ale má krivý prst, a tak nechtiac zamieri na prezervatívy.
- Nože mi dajce dve kilečká, mladý pánko.
- Prepánajána, babka, dve kilá? A vo vašom veku? Čo s tým chcete robiť?
- No víš, mój radosný...
Ďalej
Diskusia k téme:
Zatajovanie   ( Vlado )
nacionalizmus   ( nimesil )
Dajte tej chudere uz pokoj   ( slovac )
Zvláštna opatera pre občanov maďarskej národnosti.   ( Autor )
Nuz ano. Ale coho?   ( Vetroplach )
ale Slovaci uz maju toho dost...   ( mdoom )


Internet prehľadávame cez :: Google

Môžete poslať odkaz na túto stránku svojim známym, ak si myslíte, že by ich mohla zaujímať:

Od koho:
Komu:
Predmet:  
Text:
Posielam zaujímavý link: http://aha.sk/uv/?Article=hedviga2.hts

aha.sk :: Internet na tri písmená