Občasné úvahy
o veciach okolo nás
Študentka Hedviga Malinová tvrdí, že 25. augusta v Nitre ju po ceste do školy fyzicky napadli dvaja mladíci. Vyšetrovatelia postupne dospeli k záveru, že si to celé vymyslela, zrejme z dôvodu, aby ju zhovievavejšie posudzovali na skúške, na ktorú mala práve namierené. Ona však stále trvá na tom, že ju prepadli, zbili a popísali jej odev protimaďarskými výrokmi. Prípad vyvolal rozhorčené reakcie zahraničia, najmä v Maďarsku.

Etnicky motivovaný útok na Hedvigu Malinovú - realita či fikcia?



Chronologická genéza prípadu a s ním súvisiacich udalostí:



Hedviga Malinová sa 25.augusta 2006 ráno objavila zakrvavená na Katedre maďarského jazyka nitrianskej Univerzity Konštantína filozofa, s nápisom na blúzke "Maďari za Dunai, SK bez parazitov". Napriek svojmu stavu sa chcela zúčastniť plánovanej skúšky, pedagógovia ju však nafotili a zabezpečili jej prevoz do nemocnice. Lekár konštatoval pohmoždeniny v oblasti brucha a vnútornej strany stehien. Hedviga Malinová príhodu medializovať nechcela.
V ten istý deň prezident Policajného zboru Ján Packa nariadil okamžité prešetrenie prípadu a vyhlásil nekompromisný boj proti extrémizmu.
V ten istý deň vicepremiér slovenskej vlády Dušan Čaplovič verejne odsúdil tento a podobné prejavy rasovej neznášanlivosti na schôdzke s predsedom SMK. Bugár zároveň vyzval k podobnému kroku premiéra Róberta Fica. Večer to bolo odvysielané v televízii.

26. augusta vyzval maďarský premiér Ferenc Gyurcsány slovenského premiéra Róberta Fica k potrestaniu dvoch mužov, ktorí Hedvigu Malinovú prepadli.
Polícia pokračuje v špeciálnej vyšetrovacej akcii, má v rukách identikity údajných páchateľov. Ján Packa opakuje, že extrémizmus tolerovať nebude.

27. augusta premiér Róbert Fico ostro odsúdil prejavy extrémizmu, ktoré sa v poslednom období objavujú v slovensko-maďarských vzťahoch. Zároveň obviňuje SMK, že sa priživuje na situácii a vytĺka z nej politický kapitál. Pritom zdôrazňuje, že nedovolí, aby niekto diktoval tempo slovenskej vláde, či už to je maďarský premiér alebo predseda SMK.

28. augusta slovenského veľvyslanca v Budapešti Juraja Migaša stiahli z dovolenky, aby maďarskej diplomacii vysvetlil rastúce etnické napätie. Veľvyslanec ju ubezpečil, že slovenská vláda vrátane SNS prejavy extrémizmu ostro odsúdila. Oboznámil ju s priebehom vyšetrovania a s odhodlaním slovenska podobné prípady tvrdo postihovať. Zároveň však vyjadril počudovanie nad tým, že akékoľvek kroky slovenskej vlády s cieľom zabrániť incidentom sú maďarskou stranou ignorované.
SMK vyzýva všetky parlamentné strany na dohodnutie sa na spoločnej politickej deklarácii k problematike extrémizmu.
Népszabadság zverejňuje vyhlásenie predsedu SMK Bélu Bugára, že slovenskí ústavní činitelia naďalej nerobia rozdiel medzi extrémistickými prejavmi na štadiónoch, ktoré sú tiež odsúdeniahodné, a medzi protimaďarskými útokmi vo verejnom živote, ktorých zarážajúcim príkladom je vážny incident proti maďarskej študentke v Nitre minulý piatok. Evidentne ju bili iba preto, a načmárali jej na tričko protimaďarské štvavé texty, lebo telefonovala s mobilom vo svojej rodnej reči.

29. augusta je políciou zadržaný vodca Slovenskej pospolitosti Marián Kotleba prí údajnom narúšaní osláv SNP. Prezident Policajného zboru Ján Packa opäť zdôrazňuje nulovú toleranciu extrémizmu.

30. augusta sa v Nitre koná protestné zhromaždenie proti extrémizmu. Páchatelia sú stále neznámi. Na druhej strane súd v Banskej Bystrici rozhoduje o vzatí dvoch košických futbalových fanúšikov s protimaďarským transparentom do vyšetrovacej väzby.

31. augusta nebolo parlamentnými stranami prijaté vyhlásenie k národnostnej znášanlivosti predložené členmi SMK. Mikuláš Dzurinda vyhlásil, že Slovensko je suverénna krajina s pokrokovými postojmi a takto formulované vyhlásenia by boli priamou pozvánkou pre medzinárodné inštitúcie na monitorovanie našej krajiny.

3. septembra pátranie po útočníkoch na Hedvigu pokračuje, páchatelia sú stále neznámi. Predseda SMK Béla Bugár vyhlasuje, že v minulosti si extrémisti na takéto čosi netrúfli, lebo vedeli, že polícia i politici by okamžite konali.
Slovenský šéf diplomacie Ján Kubiš sa na STV stretáva prostredníctvom telemostu so šéfkou maďarskej diplomacie Kingou Gönczovou. Ubezpečuje maďarskú stranu, že slovenská vláda sa rozhodne s extrémizmom nestotožňuje a všetky prípady sa náležite prešetrujú. Moderátorka sa pýta Kingy Gönczovej, či považuje za správne, že maďarské orgány pri prešetrovaní výskytu protislovenských transparentov na štadiónoch v Maďarsku dospeli k záveru, že nešlo o trestný čin a vyšetrovanie prerušili. Maďarská diplomatka odpovedá, že v Maďarsku sú iné zákony ako na Slovensku, takže jediné, čo mohli urobiť, bolo, že požiadali organizátorov športových podujatí, aby venovali takýmto prejavom zvýšenú pozornosť, aby sa takým prípadom zamedzilo.

4. septembra minister vnútra Robert Kaliňák v parlamente po prvý raz spochybňuje čisto národnostný motív incidentu opierajúc sa o fakt, že študentku zároveň olúpili. Vyjadril sa, že informácie pre vyšetrovanie sú veľmi zamotané a protirečivé.

5. septembra 2006 na tlačovej konferencii v Budapešti americký kongresman Tom Lantos vyhlásuje, že "Slovensko nesie v plnom rozsahu zodpovednosť za protimaďarské incidenty v krajine" a v súvislosti s útokom na Hedvigu Malinovú označil za "neprijateľné, aby v civilizovanej, členskej krajine Európskej únie prepadli kohosi preto, že hovorí do mobilného telefónu svojou materčinou. To netoleruje nielen Maďarsko, ale ani USA."

6. septembra šéfka maďarskej diplomacie Kinga Gönczová v súvislosti s nedávnym útokom na Hedvigu označuje za neakceptovateľné, aby vláda v Bratislave robila z Maďarov obetných baránkov. "Požiadajme pána Fica... ako premiéra, aby dal jasne najavo, že sa nestotožňujú s týmito záležitosťami," dodáva.
Euŕopsky parlament sa rozhoduje, že nebude monitorovať dianie na Slovensku. Chce ho však udržať "pod drobnohľadom".

12.seprembra minister vnútra Róbert Kaliňák vystupuje s prekvapujúcim vyhlásením, že doterajšie vyšetrovanie prípadu Hedvigy Malinovej preukázalo, že k útoku nedošlo a študentka ho zinscenovala. "Na prípade pracovalo viac ako 250 policajtov. Preverili okolo 620 podozrivých a skontrolovali asi 100 reštauračných zariadení. Je nepochybné, že sa skutok nestal," uvádza Kaliňák a vysvetľuje hlavné dôvody záveru:
- Malinová vo výpovedi najskôr uviedla, že ju prepadli, keď ju počuli telefonovať v maďarskom jazyku. Mobilný operátor dodal informácie, že z jej mobilu sa v ten deň neuskutočnil žiadny hovor. Hedviga potom uviedla, že sa teda s niekým stretla, ale nevedela povedať s kým.
- Grafológovia zistili, že nápis na blúzke je pravdepodobne písaný rukou Hedvigy.
- Grafológovia rovnako zistili, že adrese na obálke, v ktorej podľa Hedvigy došli späť jej ulúpené doklady, je tiež vlastné písmo Hedvigy.
- Na známke obálky sa našli stopy slín Hedvigy, potvrdené rozborom DNA.
- Lekárske posudky sa nezhodujú so svedectvom študentky. Polícia sa domnieva, že svedkyňa si po tvári iba rozotrela krv tečúcu z nosa. Krvácanie z nosa sa u nej údajne často dostavuje z nervozity.
- Blúzka, v ktorej Hedviga údajne ležala na zemi v daždivom počasí, neobsahovala okrem nápisu a jej krvi stopy znečistenia, iba pracieho prášku.

Predseda SMK Béla Bugár tvrdí, že je ťažké vymyslieť si a opísať páchateľa, ktorý neexistuje a Hedviga predsa páchateľov opísala :-) Bugár sa ďalej pýta, prečo nebola realizovaná rekonštrukcia prípadu na mieste činu. "Tretí otáznik je, prečo ju vyšetril súdny znalec z odboru lekárstva až po desiatich dňoch," dodáva.

Poslanec za SMK László Nagy tvrdí, že v deň útoku študentku navštívil v nemocnici a jasne videl jej mierne opuchnutú tvár a červený fľak na jej ľavej časti.

Poslanec Národnej rady SR za SMK Gábor Gál, ktorý sa ujal obhajoby napadnutej študentky, vyhlasuje, že Kaliňák prekrúca skutočnosť. "Z celého spisu jasne vyplýva, že orgány činné v trestnom konaní nevykonali všetky dostupné metódy na zistenie páchateľov, naopak, všetky svoje sily sústredili na bagatelizovanie prípadu", dodáva. Vyhlasuje, že Hedviga nikdy netvrdila, že tesne pred útokom telefonovala určite, ale len možno. Súdny lekár poškodenú vyšetril až po dvoch týždňoch. V spise nie je podľa neho zmienka ani o jedinom zo 650 preverovaných osôb spomínaných Kaliňákom.

Predseda výboru maďarského parlamentu pre zahraničné vzťahy Zsolt Németh vyjadruje presvedčenie, že študentka maďarskej národnosti sa napriek výsledkom vyšetrovania naozaj stala obeťou "brutálneho, neľudského" útoku.

13. septembra Hedviga vyhlasuje, že polícia na ňu vyvýjala silný psychycký nátlak a nútila ju k priznaniu, že si prepad vymyslela. Na svojej verzii naďalej trvá, je ochotná podrobiť sa testu na detektore lži. Prítomnosť svojich slín na obálke vysvetľuje tým, že známka z nej odpadla a ona ju znova prilepila.

Policajný prezident Ján Packa oponuje, že známka z listu, v ktorom Hedvige po útoku údajne prišli doklady, odlepená nikdy nebola. (Poznámka autora: Aj znovaprilepenie známky skúseným falšovateľom voľným okom neviditeľné odhalí mikroskop a expertíza) Hedvigina DNA bola zistená aj mimo známky - na lepiacej časti obálky .

Právny zástupca študentky Hedvigy Malinovej - poslanec za SMK - Gábor Gál oznamuje, že podá sťažnosť proti zastaveniu trestného stíhania. "Je pre mňa naozaj veľmi smutné, že spochybňuje celý právny systém Slovenskej republiky," vyjadruje sa o ňom Kaliňák.

Europoslanec vládnej Maďarskej socialistickej strany, odborník na menšinovú problematiku Csaba Tabajdi vyhlasuje, že nedôveruje slovenskej polícii, ani slovenskej vláde a považoval by za vhodné, aby prípad objasnila medzinárodná vyšetrovacia komisia.

Dekan nitrianskej Univerzity Konštantína filozofa Béla László vyhlasuje. "Videl som fotku toho dievčaťa po útoku. Stav, v akom bola, dokazuje, že bola zbitá a napadnutá. Navštívil som ju aj doma. Aj dva týždne po tom bola psychicky labilná a pri vstávaní zo stoličky mala bolesti."

14. septembra poslanec SMK Gábor Gál prestáva Hedvigu Malinovú právne zastupovať. Odôvodňuje to tým, že nechce prípad politizovať, čo škodí krajine, jemu i svedkyni. Tlačová hovorkyňa SMK Lívia Solymosová vyhlasuje: "Chceme dokázať, že z našej strany prípad nie je spolitizovaný, aj tým, že sa nezúčastníme na žiadnej diskusnej relácii na tému prepadnutia študentky."

15. septembra na rozhodnutie SMK nevyjadrovať sa ku kauze podobne odpovedá aj minister vnútra Robert Kaliňák.

18. septembra je posledný deň na podanie sťažnosti proti zastaveniu tretného stíhania. Doručená zatiaľ nebola. Pre akceptáciu sťažnosti je však rozhodujúci dátum podania, nie doručenia a Hedviga Malinová tvrdí, že sťažnosť bola odoslaná včas.

Aké sú teda možnosti rozuzlenia tohoto kontroverzného prípadu? Ďalej ...

js - aha 18.09.2006


Vtip na záver: Príde babka do obchodu. Chce ukázať na jablká, ale má krivý prst, a tak nechtiac zamieri na prezervatívy.
- Nože mi dajce dve kilečká, mladý pánko.
- Prepánajána, babka, dve kilá? A vo vašom veku? Čo s tým chcete robiť?
- No víš, mój radosný...
Ďalej
Diskusia k téme:
Mňa keby takto zbili   ( rampepurda )
l0l   ( noob )
Ako to bolo?..   ( certina )
Lepšie vedieť, ako mať názor bez toho, aby človek vedel...   ( Sandokan )
Ako to bolo?..   ( certina )
Hedviga je Malina   ( anti bolševik )
prepad to nebol   ( nicky 292 )
Malinová strať sa   ( celine7484 )
hm...   ( mmm )
Malinova   ( Iron Maiden )
Čím sa brániť   ( dalibor )
Sama neviem...   ( Húsenica )
Je to hrozné   ( jojo )
Slaba psychika   ( Vetroplach )
noo   ( Noo )
HejSlováci   ( Athos Foncé IV. (de Mujeon) )
Kde sa v ludoch berie tolko nenavisti?   ( Mig21 )
hedviga pride na teba cas   ( diabolo )
Za dunai   ( Slota )


Internet prehľadávame cez :: Google

Môžete poslať odkaz na túto stránku svojim známym, ak si myslíte, že by ich mohla zaujímať:

Od koho:
Komu:
Predmet:  
Text:
Posielam zaujímavý link: http://aha.sk/uv/?Article=hedviga

aha.sk :: Internet na tri písmená