Občasné úvahy
o veciach okolo nás

Je Václav Klaus ignorant?


Najvyšší český ústavný činiteľ Václav Klaus obvinil extrémistických ekológov, že pomocou rafinovaných metód manipulujú médiami a politikmi, pričom ich argumentácia stojí na šírení strachu a paniky z budúcnosti sveta. V tejto chvíli je to čerstvá záležitosť, ale v najbližších dňoch sa zrejme dočkáme spŕšky kritických reakcií. Prehnal to, alebo mu po rokoch dáme zapravdu?

Protiváha masovej hystérie?Tak by som to nazval ja. Chodím po tejto Zemi už nejaký ten rok a takých rečí od extrémnych environmentalistov som sa napočúval a načítal neúrekom. Ak ste ešte pomerne mladí, alebo ste v minulosti týmto veciam nevenovali pozornosť, môžete mať dojem, že Václav Klaus je arogantný ignorant. Ale kto už má nejaký ten rok za sebou a v mladosti ho okrem zábavy zaujímalo aj niečo iné, ten voči nemu až taký kritický byť nemusí.

Jeden malý príklad: Pred 25 rokmi environmentalisti vykrikovali, že treba obmedziť spotrebu ropy, lebo zásoby vystačia už len na 30 rokov. A to bolo pri vtedajšej spotrebe! Odvtedy výrazne stúpla. A čo tu máme dnes? To isté. Zase všade čítam, že zásoby ropy vystačia už len na 30 rokov. Spomeňte si na moje slová o dalších 25 rokov a sledujte, čo sa dočítate. Verím, že tu zase budú zásoby už len na 30 rokov.

Áno, veľká skupina vedcov pripisuje globálne otepľovanie ľudskej činnosti. Ale sú tu aj iné teórie iných vedcov, ktorí tvrdia napríklad aj to, že príčina sa tu zamieňa s následkom a že v skutočnosti nestúpa teplota Zeme pre rastúce množstvo CO2 v atmosfére, ale naopak - pre rastúcu teplotu Zeme rastie množstvo CO2.

Nie som klimatológ a naozaj neviem, kde je v tomto prípade pravda. Ale už som dávno vyrástol z toho, aby som skočil na háčik, len čo uvidím červíka. Zamyslím sa nad tým, čo sa dočítam a beriem to s rezervou. História a dokonca i moje osobné životné skúsenosti mi už mnohokrát ukázali, ako sa celé skupiny odborníkov dokážu mýliť a pravda je napokon niekde inde. Jeden malý príklad, hoci z iného súdka:

Keď ma ako dieťa učili lyžovať, všetci odborníci "vedeli", že optimálna dĺžka lyží je o pár centimetrov viac ako je telesná výška lyžiara. Ale ja - ignorant - som nadával, čo to je za blbosť, veď ja tie dlhé drevá na nohách nevládzem ani otočiť. Kratšie lyže sa predsa ovládajú omnoho lepšie! Ale kto som bol ja, aby som sa staval proti odborným názorom veľkých lyžiarov? Dnes sa musím len smiať a mnohí z vás určite vedia, prečo. Lebo dnes sú asi fyzikálne zákony úplne iné. Zrazu všetci "odborníci" "vedia", že lyže sú najlepšie vtedy, keď sú od lyžiara o pár centimetrov kratšie.

Tento rok tu máme naozaj teplú a chaotickú zimu. A práve to krásne nahráva šíreniu globálnej paniky. Tak, ako v stredoveku tupé davy najhorlivejšie upaľovali čarodejnice práve vtedy, keď v meste vypukol mor. Ak príde na budúci rok zima chladnejšia, obyčajní ľudia si na globálne otepľovanie sotva spomenú.

Nechcem bagatelizovať vplyv človeka na prírodu a súhlasím s tým, že ľudstvo má byť k našej Zemi šetrné. Ale som presvedčený, že klimatológovia stále ešte majú čo skúmať a radikálne vyhlásenia s katastrofickými víziami nie sú dielom vedcov, ale radikálnych ekológov a senzáciechtivých médií.

js - aha 21.03.2007


Vtip na záver: Príde babka do obchodu. Chce ukázať na jablká, ale má krivý prst, a tak nechtiac zamieri na prezervatívy.
- Nože mi dajce dve kilečká, mladý pánko.
- Prepánajána, babka, dve kilá? A vo vašom veku? Čo s tým chcete robiť?
- No víš, mój radosný...
Ďalej
Diskusia k téme:
LOL   ( BigDaddyBear )
Globalne oteplovanie   ( Ice )


Internet prehľadávame cez :: Google

Môžete poslať odkaz na túto stránku svojim známym, ak si myslíte, že by ich mohla zaujímať:

Od koho:
Komu:
Predmet:  
Text:
Posielam zaujímavý link: http://aha.sk/uv/?Article=globalne.oteplovanie

aha.sk :: Internet na tri písmená