Občasné úvahy
o veciach okolo nás

Poliaci a Angličan sa boja o slovenských medveďov.


V tlači sa objavili správy o tom, že Ján Mizerák, šéf Štátnej ochrany prírody, je presvedčený, že sa medvede premnožili a treba polovicu vystrieľať. Jedná sa o štyristo kusov. Ostro protestujú Poliaci, lebo sa boja o svoje vlastné medvede, ktoré sa k nám zatúlali a Angličan Robin Rigg, ktorý sa zaoberá výskumom divých zvierat na Slovensku, hovorí "Som zdesený. To, čo sa na Slovensku deje, je kampaň zameraná proti medveďom." Odporcovia hovoria priamo o "vyhubení" populácie.

Kto z koho?


Nemá človek právo na vlastnú bezpečnosť?

Aký je rozdiel medzi vírusom HIV a medveďom? Že medveď je veľký a huňatý a vírus maličký a škaredý? Preto HIV vyhubme, ale medveďa zachráňme? Čo má byť vlastne kritériom rozhodovania v takýchto prípadoch?

Myslím si, že my sme z druhu človek a preto sa v prvom rade máme starať o druh človek. To niektorí ochranári stále nevedia akceptovať. Dávajú človeka na úroveň iného živocícha. V poriadku, pokiaľ nemajú nadradenosť človeka vštepenú náboženstvom či vierou, nemôžem proti tomu nič nenamietať. Ale kritériom rozhodovania by v takom prípade mala byť skutočnosť, ku ktorému druhu patríme, nie? Regulovať počty iných druhov v záujme ochrany vlastnej bezpečnosti je potom prirodzené. Bude sa medvedica s človekom maznať, keď sa bojí o svoj život alebo život svojich mláďat a nechá ho žiť len preto, lebo "aj on má právo na život pri smetiaku"? A prečo má teda človek robiť opatrenia nad rámec bezpečnosti svojej a svojich detí? Len preto, lebo má rozum? Vari má byť rozum človeka handicapom v porovnaní s ostatnými živočíchmi? To snáď nie! Práve jeho použitím snáď máme právo primerane chrániť svoj druh. Primerane, čiže reguláciou ohrozenia.

Ak tu roky existovalo 400 medveďov a teraz je ich 800, ako možno v súvislosti s odstrelom 400 kusov hovoriť o vyhubení? Stále ich tu zostane dosť, ale uživí ich les. Je nezmyselné hovoriť o tom, že ľudia im vyzbierali lesné plody, preto sa sťahujú k ľudským obydliam. Veď ktoré zviera sa premnoží pri nedostatku potravy?

Svet nie je čiernobiely. Budú radikáli radikálnymi aj pri 1600 kusoch medveďov? A vydržia ešte pri 3200? A budú ich chrániť aj vtedy, keď ich bude 32000? Aký počet medveďov je vlastne optimálny pre fanatického ochranára? Všetko má svoje hranice únosnosti a všetko, čo treba urobiť, je dohodnúť sa, kde sú. A nie hulákať nezmysly o vyhubení, likvidácii a kampani proti úbohým nevinným zvieratkám.

Mimochodom, prečo, keď uvidím vetu "Som zdesený", hneď viem, že ide o výrok Angličana alebo Američana? :-)

js - aha 05.08.2007


Vtip na záver: Príde babka do obchodu. Chce ukázať na jablká, ale má krivý prst, a tak nechtiac zamieri na prezervatívy.
- Nože mi dajce dve kilečká, mladý pánko.
- Prepánajána, babka, dve kilá? A vo vašom veku? Čo s tým chcete robiť?
- No víš, mój radosný...
Ďalej
Diskusia k téme:
regulovať medvede   ( kaktus )
Regulacia   ( kalo )
To vies...   ( BigDaddyBear )
ano   ( jfk )
...   ( me )
Markovi   ( Vetroplach )
Vystrieľajme všetko   ( Marek )
Podporujem odstrel   ( Fero )
Napriklad v com?   ( Autor )
Autor   ( Pater )
Niektori ludia su horsi ako zvierata   ( Exot45 )


Internet prehľadávame cez :: Google

Môžete poslať odkaz na túto stránku svojim známym, ak si myslíte, že by ich mohla zaujímať:

Od koho:
Komu:
Predmet:  
Text:
Posielam zaujímavý link: http://aha.sk/uv/

aha.sk :: Internet na tri písmená